Kamienne Kręgi Leśno

admin

Jednym z bardzo ciekawych miejsc na Kaszubach są Kamienne Kręgi, będące atrakcją Leśna. To właśnie tutaj znajduje się rezerwat archeologiczny, na terenie którego istnieje kilkadziesiąt wielkich, kamiennych kręgów.

Dochodzą do tego liczne cmentarzyska pochodzące z różnych epok. Prowadzone na tym terenie (regularnie od 1975 roku) badania archeologiczne ujawniły między innymi cmentarzysko grobów książęcych, gdzie znajdują się bogato wyposażone pochówki sprzed dwóch tysięcy lat. Na terenie rezerwatu odkryto także wielokulturowe cmentarzysko z trzynastoma kompletnymi kurhanami oraz dziewiętnaście niezwykle unikalnych grobów skrzynkowych, których pochodzenie datowane jest na około 500 lat przed naszą erą. Naukowcy odkryli i udokumentowali także ponad 20 kamiennych kręgów oraz liczne popielcowe groby, które pochodzą z końca epoki brązu. W okolicy rezerwatu zostały znalezione również ślady osady pochodzące z wczesnej epoki żelaza oraz okresu rzymskiego.

Zdaniem badaczy teren ten jest wspaniałą kopalnią wiedzy o mieszkańcach Kaszub sprzed dwóch, a nawet trzech tysięcy lat. Ta gigantyczna nekropolia jest największym skupiskiem tajemniczych kręgów kamiennych w tej części Europy, co sprawia, że teren ten staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Jeden ze szwajcarskich badaczy śladów kosmitów, Erach von Daniken twierdzi nawet, że owe tajemnicze miejsca pierwotnie były lądowiskami statków kosmicznych. Zdaniem radiestetów przez kręgi te przebiega linia energetyczna, która charakteryzuje się niezbadanymi właściwościami magnetycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *