Szwajcaria Kaszubska

Z racji tego, że Kaszuby są jednym z najpiękniejszych oraz najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów naszego kraju, bardzo często określa się je mianem „Szwajcarii Kaszubskiej”.

8Największe bogactwo tego terenu stanowią oczywiście jeziora oraz wspaniałe lasy. Na czele owego bogactwa stoi kompleks Jezior Wdzydzkich, które nazywane są „Kaszubskim Morzem”. Warto pamiętać o tym, że wody Jeziora Wdzydzkiego układają się w niezwykły kształt gigantycznego krzyża, który można zobaczyć ze wzgórza stanicy PTTK we Wdzydzach Kiszewskich. Cztery ramiona krzyża tworzą jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń oraz Wdzydze. Powierzchnia całego jeziora wynosi 1455 hektarów, a głębokość 68 metrów i dlatego jest ono szóstym jeziorem w Polsce pod względem wielkości oraz głębokości.

Należy również podkreślić, że na terenie Kaszub znajdują się liczne szlaki turystyczne dla miłośników pieszych wędrówek. Większość szlaków koncentruje się na terenach, które charakteryzują się największymi walorami turystycznymi, czyli na terenach nadmorskich. Dużym zainteresowaniem wśród turystów przebywających na Kaszubach cieszą się także specjalnie przygotowane szlaki tematyczne, do których należy między innymi Pomorski Szlak Cysterski, Szlak Zamków Gotyckich oraz Szlak Bursztynowy.

Przebywając na Kaszubach warto zobaczyć także tak zwaną „Krainę w kratę”, która charakteryzuje się niezwykle charakterystycznym budownictwem. Na jej terenie znajduje się typowe dla krajobrazu wiejskiego, budownictwo szkieletowe. Stolicą krainy jest wieś Swołowo, w której zachowały się liczne XIX-wieczne zagrody chłopskie oraz rzemieślnicze. Układ wsi ma charakter owalnicy, a otaczające ją pola do dnia dzisiejszego zachowały średniowieczny podział. Jednak „Kraina w kratę” to nie tylko budownictwo, ale także wspaniałe atrakcje przyrodnicze. Na uwagę zasługuje między innymi Słowiński Park Narodowy, na terenie którego znajdują się ruchowe wydmy oraz „święta góra” Rowokół w Smołdzinie. Kolejne interesujące miejsce to Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, która charakteryzuje się bogactwem form przyrodniczych oraz najstarszymi wodnymi elektrowniami w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *