Tajemniczy Zamek w Łapalicach

admin

Kolejnym ciekawym miejscem, znajdującym się na Kaszubach jest zamek w Łapalicach, którego budowa rozpoczęła się w 1979 roku, jednak nigdy nie została dokończona. Zamek ten jest zdaniem wielu osób jedyny w swoim rodzaju, a w pewnym przewodniku turystycznym został zaliczony do stu najciekawszych obiektów w Polsce.

Ten tajemniczy zamek przyciąga co roku tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć jedną z największych budowli na Pomorzu, będącą jednocześnie ewenementem na skalę europejską. Początkowo zamek miał spełniać zadanie obiektu mieszkalnego, w którym znajdować się miała pracownia rzeźby. Z tego też względu pierwotnie jego powierzchnia miała wynosić 170 m2, jednak w trakcie budowania zwiększyła się do obecnych 5 tysięcy m2.

Ten wspaniały, nowożytny zamek o niezwykle fantazyjnej bryle zbudowany jest z betonu i pustaków. Ponadto budowla jest najeżona dwunastoma wspaniałymi basztami o charakterystycznych ślimaczych hełmach. Baszty te miały prawdopodobnie symbolizować dwunastu Apostołów. Jeszcze parę lat temu można było swobodnie wejść na teren zamku, jednak w wyniku różnego rodzaju zagrożeń, właściciel został zmuszony do wzniesienia muru, który niestety skutecznie ogranicza podziwianie zamku. Zdaniem wielu osób sama lokalizacja zamku jest godna pozazdroszczenia, gdyż otaczają go przepiękne lasy, które niekiedy przechodzą w mokradła.

Pomysłodawcą oraz właścicielem zamku jest Piotr Kazimierczak, będący rzeźbiarzem i wizjonerem. W latach 90-tych ze względu na problemy finansowe, budowa zamku została przerwana i w takim stanie znajduje się do dnia dzisiejszego. Zdaniem wielu architektów ta wspaniałą budowla już dawno powinna się zawalić biorąc pod uwagę jej stan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *